Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa arrow Haberler ve Duyurular arrow Ulusal Hemşirelik Dernekleri Kamuoyu Açıklaması
Ulusal Hemşirelik Dernekleri Kamuoyu Açıklaması Yazdır E-posta
Perşembe, 14 Kasım 2019

Bir süredir bazı üniversitelerde Hemşirelik fakülte/ yüksekokul/ bölüm kadrolarına alan dışı kişilere özel uygunsuz kadro ilanları verilmektedir. Bu uygulamanın son örneği Pamukkale Üniversitesi’nde yaşanmıştır. Sorumluluğumuz gereği bu konudaki endişemizi paylaşmak istiyoruz.

Pamukkale üniversitesi tarafından “Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı” kadrosuna, bir Biyokimya uzmanı için doktor öğretim üyesi kadrosu ilanı verilmiştir.

SAYIN REKTÖRLER,

Bizler, hemşire akademisyenler, hemşirelik eğitimine destek veren hemşireler ve hemşirelik eğitimi alan öğrenciler olarak;

Amacımız ve tüm faaliyetlerimiz toplumumuza çok iyi hemşirelik bakımı sunulmasına odaklıdır.

Bu amaca ulaşmak için tüm hemşirelik meslek örgütleri olarak aşağıdaki ilkelerimizi zedeleyecek her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.

1. Hemşirelik eğitimi hemşire öğretim üyelerinin sorumluluğundadır.

2. Hemşirelik eğitimi almamış, doktora eğitimi hemşirelik alanında olmayan kişiler üniversitelerin hemşirelik bölümlerinin öğretim üyesi kadrolarına atanamazlar; bu kadroları işgal edemezler. Zaten sınırlı sayıda olan akademik kadroların hemşirelik eğitimi ve eğiticileri için kullanılması gerekir.

3. Bu tür uygulamalar hemşirelik mesleğine, daha da önemlisi toplum sağlığına zarar vermektedir.

Bizler toplumumuza iyi hemşirelik bakımı sunulması için emek veren akademisyenler, uzmanlık dernekleri, hemşireler ve öğrenciler olarak;

Yükseköğretimde eğitimin kalitesini önemseyen, topluma iyi hizmet ilkesini inanan rektörlerimizin haklı taleplerimizi destekleyeceklerine inanıyoruz.

Toplumumuzun iyi eğitim almış, profesyonel, etik ilkelere bağlı hemşirelerden bakım alma hakkı vardır. Bunu sağlamanın önkoşulu, sınırlı sayıda olan akademik kadroların hemşire öğretim üyeleri için kullanılmasıdır.

Saygılarımızla.

Son Güncelleme ( Cuma, 15 Kasım 2019 )
 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi