Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa arrow Etkinlikler & Faaliyetlerimiz arrow Tunceli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hakkında 16 Mayıs Tarihli YÖK'e Yazımız..
Tunceli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hakkında 16 Mayıs Tarihli YÖK'e Yazımız.. Yazdır E-posta
Perşembe, 10 Mart 2016

T.C. İZMİR VALİLİĞİ İL DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ
HEMŞİRELİK EĞİTİMİ DERNEĞİ

Sayı : 003 16/05/2014 Konu : Yükseköğretim Kurumlarında Yönetici Atamaları hakkında

Sayın Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA,
Yükseköğretim Kurulu Başkanı, Ankara

Birçok Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde yaşanan, okul müdürlükleri ve bölüm başkanlarına hemşirelik alanı dışındaki öğretim üyelerinin atanmasına ilişkin olarak, aşağıda isimleri bulunan hemşirelik meslek örgütleri olarak görüşlerimizi size iletmek istiyoruz. Bu soruna en kısa zamanda bir çözüm getireceğinize inancımızı bir kez daha yineliyoruz.

Hemşirelik lisans programlarında artan öğrenci kontenjanlarına karşı hemşirelik öğretim üyesi eksikliği hala önemli bir sorundur. Bununla birlikte, özellikle yeni açılan ve öğretim üyelerinin çalışmak için istekli olmadığı üniversitelerde, çok az sayıda bulunan hemşire öğretim üyeleri de incitilmekte ve yıldırılmaktadır. Bunun en yakın örneği, yakın zamanda Tunceli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nda yaşanmıştır. Hemşire öğretim üyesi olan yerlerde, bu okulların yöneticilerinin özellikle de bölüm başkanının hemşire olması, olmazsa olmazdır. Ülkemizin de imzaladığı uluslararası bir çok belgede, hemşirelik eğitiminin meslek üyeleri tarafından yönetilmesi ve yürütülmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemiz yükseköğretiminde de, kişilere göre pozisyonların olmasını değil pozisyonlara uygun kişilerin yönetici olmasını bekliyoruz. Aksi takdirde halkın sağlığı ile doğrudan ilgili en temel meslek gruplarından birisi olan hemşirelik eğitiminin niteliği ve kalitesi telafisi mümkün olmayacak bir biçimde etkilenecektir. Bu anlamda, hemşirelik eğitimi yöneticilerinin başka meslekten olması, toplumun sağlığını tehdit eden bir düzenleme olması nedeniyle de biz hemşireleri kaygılandırmaktadır.
Özetlenen bu nedenlerle, hemşirelik bölümlerine diğer alanlardan yapılan atamaların hemşirelikte akademik unvanları yok sayan , eğitimin kalitesini olumsuz etkileyen,hemşire öğretim üyelerinin motivasyonunu son derece olumsuz etkileyen bu sorunun çözümü konusunda gereğini bilgilerinize arz ediyoruz.

Saygılarımızla
Prof. Dr. Hülya Okumuş
Hemşirelik Eğitimi Derneği Başkanı

Ulusal Hemşirelik Dernekleri

  • Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Derneği
  • Diyabet Hemşireliği Derneği
  • Psikiyatri Hemşireliği Derneği
  • Çocuk Hemşireliği Derneği
  • Üroloji Hemşireliği Derneği
  • Acil Hemşireleri Derneği
 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi